Myjki ciśnieniowe można podzielić na kilka różnych kategorii: elektryczne, spalinowe, gazowe. Istnieje również inna klasyfikacja, a są to myjki ciśnieniowe na zimną lub gorącą wodę. Poza temperaturą wody, z której korzystają, różnią się także w kilku innych obszarach. Oczywiście obaj mają swoje wady i zalety, a wiedza o każdym z nich pomoże ci podjąć lepszą decyzję. Sprawdźmy, jak się układają.
Myjki ciśnieniowe na zimną wodę
Jest wiele powodów, dla których są tak popularne, ale najważniejszym powodem jest prawdopodobnie to, że w porównaniu do ich odpowiedników na wodę ciepłą są znacznie tańsze i prostsze w swojej konstrukcji (zwłaszcza modele elektryczne), są mniejsze, lżejsze i tańsze.
Ponadto myjki ciśnieniowe na zimną wodę są o wiele bardziej praktyczne ze względu na mniejsze wymiary, co ułatwia ich przemieszczanie. Jeśli chodzi o konserwację, nawet myjki ciśnieniowe zasilane gazem są o wiele łatwiejsze w utrzymaniu niż ich odpowiedniki z gorącą wodą.
Myjki ciśnieniowe na zimną wodę polegają na mechanicznej sile strumienia wody pod ciśnieniem, który usuwa brud z powierzchni, która musi być czyszczona. Siła ta zwykle wystarcza do rozbicia większości zanieczyszczeń, ale są one mniej skuteczne w przypadku tłustych lub tłustych plam, które można znaleźć na twardych powierzchniach, takich jak podłogi garażowe, chodniki i podjazdy. Stosowanie detergentów pomaga nieco w przypadku niektórych mniej uporczywych plam, ale w przypadku większości myjek ciśnieniowych na zimno często nie można poradzić sobie z olejem i tłuszczem.
Myjki wysokociśnieniowe do usuwania brudu wykorzystują strumień wody pod wysokim ciśnieniem, a im wyższa wartość przepływu (500-1200 l/h), siły uderzenia 120-250 Bar, tym mocniejsza jest myjka ciśnieniowa. Myjki ciśnieniowe z gorącą wodą tracą pod względem samego ciśnienia, ale mają inne zalety.

Myjki ciśnieniowe z gorącą wodą
Najlepszą analogią, jaką mogę wymyślić, aby wyjaśnić skuteczność urządzeń do gorącej wody, jest mycie naczyń. Zgadza się. Pomyśl o tym. Kiedy myjesz zatłuszczone talerze, będziesz używać gorącej wody z odrobiną detergentu, ponieważ jest to o wiele bardziej skuteczne niż mycie zimną wodą. Tak samo jest z myjkami ciśnieniowymi.
Tak, ale dlaczego ciepła woda jest bardziej efektywna? Trzymajcie się swoich miejsc, ponieważ spróbuję wyjaśnić kilka naukowych rzeczy.
Na początek musimy spojrzeć na rzeczy z molekularnego punktu widzenia. Cząsteczki wody uwalniają się ze swoich wiązań po podgrzaniu do ponad 120 stopni Celsjusza, w ten sposób uzyskuje się parę. Zasadniczo tak samo jest z cząsteczkami tłuszczu i oleju. Wraz ze wzrostem temperatury ich poziom energii wzrasta i mogą oderwać się od powierzchni, w których są osadzone. Oczywiście myjki wysokociśnieniowe wykorzystują również siłę mechaniczną wody pod ciśnieniem do usuwania cząstek oleju i tłuszczu z powierzchni. Wreszcie, użycie mydła rozbija wiązania utworzone przez tłuszcz i olej na poziomie molekularnym.
Jak już wspomniano, myjki ciśnieniowe z gorącą wodą mają zdolność wytwarzania pary, co jest bardzo przydatne, jeśli chcesz uzyskać nieskazitelne powierzchnie do punktu, w którym są wolne od zarazków. Jednak kombinacja gorącej wody i wysokiego ciśnienia jest bardziej skuteczna niż tylko para. Można również zauważyć, że myjki ciśnieniowe z gorącą wodą mają niższą siłę uderzenia niż myjki ciśnieniowe zasilane np. gazem czy spalinowe ale nie zawsze.
Jakie są wady myjek ciśnieniowych z gorącą wodą? Są duże, nieporęczne, a dzięki złożonej konstrukcji bardziej skomplikowane w utrzymaniu. Są też droższe.
Więc z którą wybrać? To jest łatwe. Jeśli nie masz żadnych plam z oleju lub tłuszczu do czyszczenia, zaoszczędź pieniądze i kup urządzenie na zimną wodę. Tylko jeśli często masz do czynienia z tłustymi plamami, zainwestuj w myjkę ciśnieniową z gorącą wodą.
Jeśli potrzebujesz myjki z grzaniem wody do jednego zadania lepiej wynajmij. Jeśli planujesz czyszczenie, które wymaga użycia gorącej wody – mycie ze smarów, czyszczenie sadzy, usuwanie silnych tłustych zabrudzeń wtedy warto zainteresować się myjką z grzaniem wody.