Jak czyścić sofę z tkaniny

Nie pozwól, aby trudne plamy i zabrudzone plamy ograniczały Twój styl – postępuj zgodnie z tym prostym, krok po kroku procesem, jak czyścić tapicerowaną sofę sodą oczyszczoną, detergentami do czyszczenia i nie tylko.

Jak wyczyścić tapicerowaną sofę z plam
1. Szybko dostać się do plam. Gdy tylko dojdzie do rozlania lub plamy, natychmiast przystąp do czyszczenia. Zbyt długie oczekiwanie przed usunięciem plamy – nawet kwestia kilku minut – może spowodować utrwalenie plamy, utrudniając jej wydostanie się.
2. Sprawdź zalecenia producenta. Przed użyciem jakichkolwiek detergentów lub roztworów do czyszczenia zapoznaj się z instrukcjami producenta dotyczącymi pielęgnacji, które zwykle można znaleźć na metkach sofy. Niezastosowanie bezpiecznych środków czyszczących może oznaczać trwałe uszkodzenie tapicerki.
3. Sprawdź kody czyszczenia sofy z tkaniny. Znasz te przypadkowe litery na metkach twojej sofy? To są właściwie kody! Sprawdź poniższą tabelę, aby zapoznać się z listą kodów – i ich znaczeniem.

  1. Za pomocą suchej szczotki usunąć luźne cząsteczki. Przejdź przez całą sofę sztywną szczotką z naturalnym włosiem, aby pomóc rozluźnić plamy i usunąć kurz i brud na powierzchnię.
  2. Próżnia. Przed szorowaniem i czyszczeniem sofy z tkaniny użyj ręcznego odkurzacza, aby usunąć okruchy i inne luźne cząstki. Ułatwi to identyfikację uciążliwych plam i skupienie się na nich, gdy przyjdzie czas na sprzątanie.
  3. Oczyść sodą oczyszczoną. Soda oczyszczona służy nie tylko do pieczenia – to także skuteczny środek czyszczący. W rzeczywistości posypanie całej kanapy sodą oczyszczoną pomoże usunąć nieprzyjemne zapachy i dodatkowo rozluźnić plamy. Możesz również użyć domowego roztworu sody oczyszczonej do wszelkich obszarów głęboko osadzonych plam; w misce wymieszaj równe części sody oczyszczonej i wody. W przypadku suchego lub mokrego roztworu pozostaw sodę oczyszczoną na 15 do 20 minut. Gdy soda całkowicie wchłonie plamę, odkurz ją za pomocą nasadki ze szczotką. Podobnie jak w przypadku wszystkich rodzajów środków czyszczących, przed całkowitym wyczyszczeniem należy zawsze wyrywkowo traktować część testową sofy.
  4. Leczenie punktowe zalecanym środkiem. Rozpocznij czyszczenie swojej kanapy zalecanym produktem. Jeśli nie masz pewności, czy produkt spełnia zalecenia, przed kontynuowaniem przetestuj niewielki obszar pod kątem przebarwień. Niezależnie od tego, czy używasz środka czyszczącego na bazie wody, czy rozpuszczalnika (lub obu), postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Jeśli instrukcje mówią, że jest to bezpieczne, użyj miękkiej szmatki do wytarcia roztworu.
  5. Osusz sofę z tkaniny miękkim ręcznikiem. Wytrzyj mokre miejsca suchym ręcznikiem, aby wchłonąć resztkową wilgoć. Delikatnie zetrzyj pozostały roztwór czyszczący.
  6. Poczekaj, aż sofa z tkaniny wyschnie. Pozwól tapicerce wyschnąć przez noc, a rano ciesz się świeżą sofą!
    Chcesz zamiast tego wyczyścić skórzaną sofę? Sprawdź przewodnik czyszczenia skórzanej sofy.

Jak czyścić sofę z tkaniny za pomocą parownicy
Co będziesz potrzebował:
Odkurzacz parowy do tapicerki. Przed użyciem upewnij się, że zgodnie z zaleceniami producenta jest on bezpieczny dla kanapy z tkaniny. Pamiętaj też, że tylko dlatego, że Twoja sofa jest wodoszczelna, nie czyni jej bezpieczną dla ciepła. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów środków czyszczących, zawsze testuj punkt przed włączeniem pełnej pary (zgodnie z przeznaczeniem)!
Co robić:
• Przeczytaj instrukcję. Jest powód, dla którego odkurzacz parowy jest dostarczany z instrukcjami. Przeczytaj je uważnie przed rozpoczęciem.
• Najpierw odkurz. Odkurzanie sofy – lub czegokolwiek innego – przed czyszczeniem znacznie ułatwia jej czyszczenie. Brud, kurz i inne luźne cząsteczki nie będą przeszkadzać i sprawią, że odkurzacz parowy będzie czystym płótnem do pracy.
• Utrzymuj cyrkulację powietrza. Włącz wentylator i otwórz wszystkie okna w pokoju, aby poczuć silną bryzę. Pomoże to w utrzymaniu silnej cyrkulacji powietrza, zapobiegając gromadzeniu się wilgoci i osadów.
• Najpierw wykonaj test punktowy. Ten krok jest tak ważny, że trzeba go powtarzać. Wybierz małe ukryte miejsce, aby przetestować środek czyszczący, na przykład tył lub wnętrze spódnicy sofy (jeśli ma, i jeśli materiał wewnętrzny jest wykonany z tego samego materiału co strona zewnętrzna sofy).
• Poczekaj, aż sofa wyschnie. Nie siadaj na sofie, gdy jest jeszcze mokra. Pozostaw okna otwarte, aby pomóc w osuszeniu pomieszczenia. Należy pamiętać, że całkowite wyschnięcie sofy może zająć noc pozostawienie nietkniętej sofy.
• Odkurz na końcu. Ponowne odkurzanie po odparowaniu tapicerki na parze pomoże usunąć wszelkie zabrudzenia, które zostały usunięte przez środek czyszczący. Pamiętaj tylko, aby przed odkurzaniem poczekać, aż sofa całkowicie wyschnie!


Jak zdezynfekować sofę

Potrzebujesz szybkiego środka do dezynfekcji tkanin w sprayu? W butelce z rozpylaczem zmieszaj rozcieńczony olejek eteryczny znany ze swoich właściwości antybakteryjnych (dobre drzewo herbaciane) z odrobiną alkoholu. Lekko spryskaj sofę, pozostaw roztwór na kilka minut, a następnie odkurz powierzchnię sofy!


Jak czyścić kanapę poliestrową
W przypadku poliestru (i większości innych tkanin syntetycznych) czyszczenie sofy powinno być proste (użycie zbyt wielu składników lub głębokie wnikanie wody w tkaninę może uszkodzić wygląd i dotyk sofy. Najlepszym sposobem czyszczenia kanapy poliestrowej jest do przyklejenia lekko zwilżoną gąbką, lekko szczotkując ją po obszarze plamy. Jeśli jest to plama z tłuszczu lub taka, która nie wyjdzie samą wodą, skorzystasz z rozcieńczenia niewielkiej ilości płynu do naczyń aby przebić się przez plamę. Tak długo, jak utrzymujesz lekkie pociągnięcia gąbki i unikasz naciskania lub ściskania gąbki, nie będziesz musiał się stresować, czy uszkadzasz poliester (nie jesteś)!
Jak usunąć plamy wodne z kanapy
Rozlanie szklanki wody na całą poduszkę siedzenia może sprawić, że każdy wykrzykuje pod nosem przekleństwo – ale jesteśmy tutaj, aby Ci powiedzieć, że w rzeczywistości nie jest tak źle. (Jeśli musiałbyś wybierać między kawą, herbatą i wodą, to woda jest tą, którą chcesz rozlać.) Tak długo, jak szybko dojdziesz do wycieku, Twoja sofa będzie w dobrym stanie:
• Najpierw odkurz wyciek. Ustaw odkurzacz na płynny i użyj go, aby zassać jak najwięcej wilgoci.
• Wypróbuj rozcieńczony roztwór octu. Jeśli odkurzacz nie usunie plamy, oznacza to, że woda jest uwięziona we włóknach sofy, a jeśli jest widoczna plama wody, oznacza to, że cząsteczki wody przyczepiają się do włókien i cząstek sofy – ukryty kurz i brud wliczony w cenę. Ocet może być potężną siłą, aby pomóc go rozbić, o ile go rozcieńczasz i lekko spryskujesz.
• Osuszyć wyciek suchym ręcznikiem. Najlepiej używać ręcznika z mikrofibry, który jest wyjątkowo chłonny – niektóre z nich mogą utrzymać wodę nawet siedmiokrotnie większą od ich wagi!

Jak usunąć plamy tłuszczu z kanapy
Chcielibyśmy, aby wszystkie wycieki zawierały tylko wodę, ale czasami tak nie jest. Mogą również wystąpić plamy tłuszczu. Chociaż jest to trudniejsze, ich usunięcie jest możliwe. Najlepszym sposobem na to jest posypanie sodą oczyszczoną – soda oczyszczona jest twoim przyjacielem do tłustych plam! Soda oczyszczona jest wyjątkowo chłonna, a posypanie tylko garścią plamki może pomóc przyciągnąć i unieść tłuszcz na powierzchnię. Pozostaw sodę oczyszczoną na plamie na dwadzieścia minut, aby dać jej czas na całkowite wchłonięcie; następnie odkurz go, a następnie wytrzyj pozostałe pozostałości chłonnym ręcznikiem.